Follow us
Search

Швейцарія

ПОДАТИ НА ПЕРЕБУТІ У ШВЕЙЦАРІЇ

Прохаючих про захист та надання статусу біженця не можна відправити назад. Біженцем визнається тій, чийому життю та здоров’ю загрожує серйозна опасність, хто переслідується за національним, расовим, релігійним принципом або через політичні упевнення. Не вважаються біженцями особи, які відхиляються від військової служби або дезертири, навіть якщо вони можуть загинути. Офіційний статус біженця дають не відразу, а після ухвалення індивідуального рішення у вигляді ухвали. Спочатку всі, чиє клопотання перебуває в процесі розгляду, набувають статусу «N» (або статусу «S» для тих, хто шукає захисту від війни, хоча такий статус на практиці ще ніколи не вводився).

Важливе питання – в якій країні подавати клопотання про визнання біженцем. Дублінською угодою, укладеною між європейськими країнами, передбачено, що за розміщення та надання статусу біженця відповідає країна «першого прибуття», тобто та, межу якої біженець перетнув першу, в’їжджаючи до Європи. Це правило дозволяє запобігти одночасному поданню документів та паралельних процесів у кількох країнах. З правила першої країни допускаються деякі винятки, наприклад, у громадян деяких країн наявність права на безвізовий в’їзд. У цьому випадку відповідальною за рішення є та країна, в якій можна в’їхати без візи та в якій вперше зроблено запит про притулок.

Якщо ви вирішили шукати притулку в Швейцарії, то потрібно доїхати до її кордону та заявити про захист. Заява може бути усною, письменною на будь-якій мові або виражено жестами. Його можна зробити на наземних постах прикордонного контролю Швейцарії або біля прикордонної служби швейцарського аеропорту. У цьому випадку поліцейський або співробітник прикордонної служби зобов’язаний повідомити про це федеральну владу. Після цього вас направлятимуть до одного з шести федеральних центрів для біженців (Берн, Базель, Будрі, Альтштеттен, Цюріх, Балерно Новацанно), де розпочнеться та проходитиме процедура розгляду клопотання про визнання біженцем.

Спершу прибыли реєструють, фотографують, беруть відбитки пальців і заносять їх до загальноєвропейської бази даних, просять здати паспорти та документи. Лікарі перевіряють стан здоров’я та за необхідності надають медичну допомогу. На цьому етапі відбувається знайомство з юристом, якого надає та оплачує держава. Одночасно перевіряють загальноєвропейською базою даних, чи не заявлено раніше прохання про надання притулку в іншій країні. Якщо немає, то Федеральний офіс міграції приймає справу до розгляду. Основна дія – опитування за участю перекладача, на якому також присутній юрист. Зміст розмови заноситись до протоколу – це документ для прийняття рішення. Під час опитування слід заявити про причини, через які запитується статус біженця та пред’явити всі наявні докази. Якщо сумнівів немає, то позитивне рішення може бути прийняте протягом 8 днів.

Якщо Федеральному офісу з міграції потрібно більше години для розгляду вашої справи та дослідження доказів, то процес може тривати до одного року. Весь цей час ті, хто запросив статус біженця, живуть у федеральному центрі, де чекають на прийняття рішення. При позитивному рішенні біженців розподіляють по кантонах і видають дозвіл на проживання з правом на роботу.

Якщо рішення негативне і статус біженця з якоїсь причини не може бути присвоєний, Федеральний офіс з міграції перевіряється на можливість повернення в країну, яку людина покинула. Якщо повернення неможливе, наприклад через війну, що триває, то надається статус «тимчасово перебуває», статус «F». У цьому випадку людина може залишатися і жити у Швейцарії доти, доки ситуація на її батьківщині не нормалізується. За кілька років, залежно від ступеня інтеграції, «тимчасово перебувають» можуть отримати постійний дозвіл на проживання.

Це грубий малюнок, інформація, загалом і далеко не вичерпна. Проте, сподіваюся, вона буде комусь корисною. Є дуже багато деталей та особливостей, які в кожному конкретному випадку можуть відігравати вирішальну роль. Тому прошу поставитись з розумінням, що на додаткові питання та уточнення я не відповідаю, тому що не знаючи всіх обставин, можу дати невірну відповідь.

Незважаючи ні на що, бажаю всім якнайшвидшого настання світу та збереження життя людей.

На сьогоднішній прес-конференції швейцарський міністр юстиції Карін Келлер-Суттер заявила, що для українських біженців запроваджується колективний захист та статут «S», передбачений для військових біженців. Такий статус запроваджується вперше, хоча в історії Швейцарії колективний захист надавався у ХХ столітті біженцям з Угорщини, з Чехословаччини, з Тибету та інших

Прийнято нову директиву ЄС про тимчасовий захист: тим, хто біжить від війни, буде надано тимчасовий захист у ЄС (їм буде надано дозвіл на проживання, і вони матимуть доступ до освіти та ринку праці терміном на один рік і з подальшою можливістю продовження).

Якщо ви залишаєте свій будинок, свою країну і хочете попросити притулку в Швейцарії (або в іншій західноєвропейській країні), важливо мати при собі:

1. Паспорт або інший документ, що засвідчує особу

2. Документи наступних з вами дітей (паспорти, за їх наявності, свідоцтво про народження)

3. Документи, що підтверджують родинні стосунки, наприклад, свідоцтво про укладення шлюбу, свідоцтва про народження. Навіть якщо ваші родичі зараз не їдуть з вами, це може бути підставою для їх переїзду та возз’єднання сім’ї.

4. Якщо у вас цих ДОКУМЕНТІВ НІ (втратили, згоріли тощо), беріть будь-які інші документи – права водія, військовий квиток, документи про освіту, свідоцтва про народження, ощадкнижки, довідки з ЖКО, реєстрацію власності на житло тощо .п. Чим більше у вас буде документів на ваше ім’я, тим краще.

5. Якщо є, збережіть інші докази, що вам загрожувала реальна небезпека. Стануть в нагоді фотографії в телефоні зруйнованого або пошкодженого житла, відеозапису обстрілів або бомбардувань.

6. Не забудьте телефон та заряджання до нього. Зробіть фотографії основних документів на телефон на випадок їх втрати або крадіжки.

7. Зберігайте квитки та документи, що підтверджують маршрут вашої поїздки – квитки, квитанції про заправку тощо.